top of page

TERMINOLÓGIA NÁZVOSLOVIA KÁV 1/3

Updated: Nov 14, 2017

22.Júl 2012 (skopírované a nezmenené z nášho predošlého blogu gcj.sk)


Skôr sa teraz chcem zamerať na kávové koktejly resp. drinky, ktorých základná surovina je káva. Keď brovsujem po nete, sem tam narazím na porovnávanie káv a vysvetľovanie pojmov, drinkov a mien kávových nápojov. Priznám sa, som z toho trošku zmätený, príliš veľa omylov a dezinformácií. Nič v zlom, vo svojej maličkej podstate si dovolím predložiť Vám svoj (možno všeobecný) pohľad na názvoslovie.


ESPRESSO je len jedno

Neexistuje malé, veľké, iba jedno. Malá šálka do 25ml objemu nápoja (celkový objem šálky cca 70ml ). To je celé a samozrejme príprava, príprava, príprava. Hlavnou črtou peny je farba a viskozita, hladký povrch. Kvalitne pripravené espresso nemusí mať penu ako kôra pomaranča, to je skôr znak toho, že v espresse je obsah robusty.CAPPUCCINO

Už klasicky omielané dookola a stále to treba opäť:). Správne cappucino má obsahovať podiel espressa, textúrovaného mlieka a hladkej mikropeny bez bublín. Pena môže byť 1- 2,5 cm hrubá, záleží od tvaru a objemu šálky. Správny (základný) porcelán by mal mať objem 150-175ml, no keď je šálka väčšia, nič sa nedeje. Hlavne aby bolo dobre pripravené. Pri cappucine je dôležité, aby na povrchu peny ste mali vytvorený “prstenec” z kávy. Obrázok latte art (kreslené cappuccino) – neznamená, že ak ho nemáte, cappuccino nie je dobré.CAPPUCCINO – latte art

Jedná sa iba o techniku nalievania a kreslenia na povrch peny cappucina. Na prípravu kvalitného latte art cappucina je potreba veľa tréningu a množstva litrov mlieka.

pozn* Niekedy, dokonca už aj na Slovensku sa môžete stretnúť s nenormálne krásnymi obrázkami na pene. Treba však brať do úvahy, čím náročnejší motív, tým pena musí byť redšia ( kvôli dobrému zvládnutiu obrázka a nalievaniu). Osobne si myslím, že na pohľad absolútne dokonalé latte art cappucina (napr.10 x tulip), je už máličko vzdialené od pravej podstaty. Oveľa radšej uprednostním jednoduchší motív (pattern) na stole predo mnou, ale s vynikajúcou chuťou.


CAPPUCCINO – flat white

Táto kombinácia vznikla hlave a preto, že niekomu sa zdalo, že v cappucine je príliš dominantná chuť mlieka. Tak sa rozhodol pripraviť cappuccino zo 14-16g kávy (namiesto 7-8 g), aby sa stala dominantná chuť espressa alebo skôr povedané aby chuť mlieka a kávy boli v symbióze. Objem nápoja by mal byť cca 150ml

CAFFE LATTE

Jednoduchý nápoj, ktorý sa často zamieňa s Caffe latte macchiatto (bude vysvetlené neskôr). Stačí si to odvodiť z taliančiny (latte = mlieko, caffe = káva). Celý nápoj spočíva v espresse a zohriatom mlieku, ktoré je pridané do espressa v objeme 0,1 L. Prevažne sa podáva v sklenej šálke.
CAFFE LATTE MACCHIATO

Takže doplnenie ku prekladu (macchiato = škvrnitý, bodkovaný). Podáva sa v longovom sklenenom pohári, aby bolo vidieť vrstvy. Spodná časť je teplé mlieko, vrchná časť je “dry” pena, kde stredom je prelievané espresso. Penu na tento drink šľaháme na jeden krát, kde celý obsah džezvy vlejeme do pohára.

📷caffe latte macchiatto ochutené topingom alebo čokoládou


ESPRESSO MACCHIATO

Kľudne ho môžeme nazvať aj “mini” cappucino. Pripravujeme ho zásadne do porcelánovej espresso šálky. Opäť je dôležité, aby ste mali po okraji šálky prstenec kávy.

📷vľavo espresso macchiato
MOKACCINO

Je to obdoba espressa macchiata, ale na spodok šálky je pridaná tekutá čokoláda alebo ako nahrážka môže byť toping. I keď sa to nezdá, ale aj chuť čokolády veľmi ovplyvňuje výslednú chuť nápoja. Pokiaľ osobne viem, tak tu neplatia presné zásady porcelánu alebo skla. Použité môžu byť obidva. Ak sa  mýlim, kľudne ma doplňte.


TURECKÁ (ARABSKÁ) KÁVA

Nie nebojte sa, nebude to o socialistickom fenoméne. Je to o pravej arabskej káve, pripravovanej v originálnej džezve na horúcom piesku alebo na horáku (platničke). Pýtate sa v čom je rozdiel?  Ak vynechám, že pre klasickú zalievanú kávu väčšina domácností používa tú najlacnejšiu a najhoršiu kávu, tak zásadný rozdiel je príprave.

Arabskú kávu pripravujete s cukrom a kardamónom spolu, až do bodu varu, respektíve, kým káva v džezve nezačne stúpať. Tento proces opakujeme 2 x alebo 3 x. Následne kávu prelejeme do pripravenej šálky. A tu vzniká jeden zásadný rozdiel. Tu doporučujem podobne sa správať aj pri príprave french press. Akonáhle sa ukončí proces lúhovania-prípravy (brewing), je potrebné kávu okamžite preliať jednoducho sa zbaviť “gruntu”.

Dôvod?  Ak necháte vylúhovanú kávu spolu s kávovým zvyškom, káva zhorkne a stratí sa úplne jej chuťový profil.

Výhoda piesku? Ak máte džezvu ponorenú v piesku, horúci piesok ohrieva nádobu aj po stranách, čím vznikne rovnomernejšie zohriatie vody.

📷arabská káva pripravovaná na piesku


V ďaľšom pokračovaní sa bližšie pozrieme na rozdiely medzi lungo, americano  a hlavne moju obľúbenú írsku kávu (IRISH COFFEE). Ak sa neviete dočkať , viac informácií Vám radi podáme s celým našim tímom v našich prevádzkach


207 views2 comments

Recent Posts

See All

2 comentarios


I am very impressed with the patterns on the cup. Looks very outstanding. geometry dash wave

Me gusta

Brewers shed collection finale within Boston, 7-2

After profitable the to start with 2 game titles of the sequence, the Group misplaced the greatest outing, began by means of Aaron Ashby. He was going through Josh Winckowski for Boston. Ashby was credited for the reduction whilst placing out 6 Pink Sox.Milwaukee would hit early inside the instant inning any time Hunter Renfroe strike a 2-function blast in excess of the Environmentally friendly Monster inside of remaining sector for the merely 2 operates out of the Workforce upon the working day just after Kolten Wong experienced doubled upon the past at-bat.Ashby pitched a new initially 4 innings Joe Lampe Jersey, still as soon as an blunder against Kolten Wong, the Purpl…


Me gusta
bottom of page