top of page

ÍRSKA KÁVA (IRISH COFFEE)

Updated: Nov 15, 2017

3. Noveber 2012 (skopírované a nezmenené z nášho predošlého blogu gcj.sk)

Moja srdcovka na prípravu a dobrý, hrejivý pocit, keď si ju zákazníci vychutnajú bez lyžičky a cukru (vysvetlenie v článku).


História a vznik

Často sa nazýva (alebo nazývala) aj Gaelic Coffee. Rošírila sa po celom svete a môže byť právom považovaná za matku všetkých coffee- based cocktails (koktejly na báze kávy). Legenda tvrdí, že vznikla v Shannon- e (írska oblasť) okolo roku 1930. Joe Sheridan, manažér vtedajšieho baru, vynašiel tento drink, aby zahrial cestujúcich na letisku. Tak vznikla írska káva.


Suroviny

  • Pohár na írsku kávu (ako náhrada môže byť pohár na víno), lyžička alebo miešatko, dve kocky ľadu, shaker alebo nádoba na vyšľahanie smotany

  • Čerstvá káva

  • Smotana na šlahanie

  • Írska whiskey

  • Trstinový cukor alebo trstinový sirup ( ja uprednosťňujem sirup, lepšie sa spojí a má výraznejšiu chuť)

Postup prípravy

Káva

Čerstvosť je dôležitá, ktorú učite nájdete aj u nás v 9 Grams Coffee alebo Costadoro Caffe shope. Kávu môžete pripraviť z espressa, ale ja doporučujem využiť nejakú alternatívnu metódu. Treba si uvedomiť, že objem kávy (asi 1 dl) vysoko prekračuje štandart espressa. Ale môžete ho doliať horúcou vodou. Nie je v tom problém. Ale doporučujem určite kávu pripraviť cez french press, moka, chemex alebo Hario V60(môj favorit príprava). Prečo? Pri tejto príprave Vám vzniká minimum peny na káve, ktorá nie je žiadaná pri írskej káve, aby nám ostala pena krásna, čistá, “nepoškvrnená”.

Suroviny (whiskey a cukor)

Pohár, ktorý máme prichystaný musíme ohriať. Jednoduchý spôsob je napustiť ho horúcou vodou. Buďte opatrní, aby Vám nepraskol. Dôvod? Jedná sa o teplý koktejl a potrebuje udržať úroveň teploty.

Do ohriateho  pohára vlejeme írsku whisky a trstinový sirup. Ak drink pripravujete v kaviarni tieto ingrediencie môžete prehriať na tryske (skončiť pred bodom varu) alebo ak doma, stačí v hrnčeku nechať zohriať a potom naliať do pohára.

Na whisky a sirup môžme naliať už pripravenú kávu cca 1 dl, aby Vám na hrúbku palca od vrchu pohára ostal priestor pre krém.

Dôležité!!!  Kávu s whiskey a sirupom dôkladne premiešame, keďže írsku kávu pijeme bez lyžičky a dodatočného miešania.

Rada. Ak Vá pri príprave kávy vznikla pena, kľudne ju prelejte cez sitko do pohára alebo ju odoberte lyžičkou.

Smotana

Približne 1,2 dl vychladenej smotany (používam 33%, nie viac, pretože Vám môže ľahko prepadnúť cez kávu) vlejte do šejkra spolu s dvoma kockami ľadu. Šejkrujte pokiaľ nebude počuť (alebo sa začne meniť zvuk v šejkri) zmenu zvuku- hluku spôsobenú šejkrom. To je moment, keď viete, že smotana je presne pripravená. Ani hustá, ani riedká. Viskózna a hladká pena. TIP. Chladenú smotanu môžete aj ručne vyšľahať v nádobe mutvičkou alebo vidličkou. Určite sa Vám to podarí. Veľakrát som použil tento spôsob.

Navrstvenie 

Na kávu v pohári ( kde je už spoločne s whiskey a cukrom a premiešaná) opatrne začneme vrstviť smotanu, aby sa nám krásne oddelila od kávy. Čistá snehobiela. Drink je hotový a môžete ho podávať.
Pitie- konzumácia írskej kávy

To čo práve prichádza má byť rituál a extáza vo Vašom hrdle. Írsku kávu nikdy nemiešajte a snažte sa napiť všetkých 3 vrstiev spoločne. Aby ste spojili chuť chladnej smotany na perách s prvým hltom, ktorý prehreje káva a neskutočným hrejivým (veľmi jemným) doznievaním írskej whiskey na konci. Božské.

Funny things

  1. Veľa zákazníkov pýta lyžičku na miešanie kávy spolu s krémom. Nepodávajte. Kde sa potom vytratí všetko Vaše úsilie na prípravu a zákazník sa sám pripraví o zážitok (ako som opísal v bode pitia a konzumácie).

  2. Veĺa zákazníkov pýta slamku, že nemusia ten krém. Tak potom načo si objednávajú írsku kávu?:)

  3. Niektorí zákazníci majú radi efektnosť a pýtajú sa, či je možné to pripraviť v troch oddelených vrstvách. Toto nie je Caffe latte macchiatto. Toto je Írska káva!

  4. A nakoniec? Môžete mi pripraviť írsku kávu bez peny? Alebo s umelým sladidlom? Ach.

Záver

Írska káva jej príprava a samotné pitie je rituál, ktorý má svoje pravidlá. Môžete experimentovať, skúšať rôzne druhy káv alebo whiskey. Zaručujem Vám, že určite spoznáte rozdiel v chuti. Nájdite si tú svoju správu kombináciu alebo sa nechajte uniesť napríklad v kaviarňach v Žiline je to Grand Caffe, Static Coffee, La Cultura, Vo Veľkom Krtíši môžete naraziť na Bailando Caffe, v Košiciach na San Domenico alebo v Nitre na Záhir.


515 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


The first time I heard about buying weed online, it really sounded surprising to me because I never heard about it. It was something I never imagined though it might be due to me being naïve. BUY WEED ONLINE SWEDEN

So just like other things, weed can also be bought online. For example, the weed-supermarket. But of course this cannot happen everywhere, it only applies to a few countries. BUY WEED ONLINE DENMARK

Buying from online has been made possible due to the legalisation in the countries where such buying exist. People living in UK said you can just search buy weed online UK and you will have options to select.

This blog is about the 3 reasons why…

Like
bottom of page